Auto bez střechy do sto tisíc

Venku je sice ještě pěkná zima ale určitě je ještě pořád ta správná příležitost koupit levně nějakou kánoj do tepla…


Nezadržitelně se nám blíží jaro, a tak je na čase připravovat vaše víkendovky, které jsou určeny jenom pro provoz za pěkného počasí a nebo patříte mezi ty, kteří se teprv chystají něco pořídit. Pokud chcete něco zábavného s větrem ve vlasech a nechcete za to utratit moc peněz, máte vesměs pár možností. My zde přinášíme pár tipů aut, které pořídíte od třiceti do sta tisíc. Samozřejmě zde ceny jednotlivých kusů budou záviset na celkovém jejich technickém stavu. Jelikož sháníte něco hezkého do kila, tak předpokládáme, že jste trochu kutilové a nevadí vám se občas ušpinit a něco na vašem werku udělat. Popřípadě jestli jste nemehla, máte určitě šikovnýho kámoše. Jestli ani jedno, tak si za kilo kupte Peugeota 206 s pevnou skládací střechou, ten je ale pro buchty…

 

Jelikož nevím, čím začít, vezmeme první auto podle abecedy a tím adeptem na slunné dny se staženou střechou není tak nic jiného, než auto vyrobené v zemi, kde od jedné hodiny odpolední do čtvrté mají polední pauzu a nic nedělají. Bohužel to se odrazilo na kvalitě některých těchto vozů, kde můžou nastat problémy například s elektrikou. Však si to představte. Rozděláte práci, dáte si pauzu a za tři hodiny se vrátíte. Taky už nevíte, kde jste skončili? Při montáži automobilů tak může dojít k nějakým těm chybkám. Ovšem Alfa Romeo Spider vyráběná od roku 1994 je tak trochu jiná a rádi jí to odpustíte. Na první pohled byste ani neřekli, že je to převlečený Fiat Tipo. V této cenové hladině nejspíš seženete pouze kusy osazené dvoulitrovým Twinspark motorem o výkonu 110 kW ale malý roadster váží necelých 1400 kg, takže to určitě není žádná ludra. Problémem pro někoho může být složitější nastupování přes mohutný práh ale když už tam nějak zaplujete, nebudete jen tak chtít vylézt. Výhled dozadu je u roadsteru se staženou střechou úplně v pohodě a alfisti s kupéčkama vám budou couvání úplně závidět, protože oni při couvání nevidí skoro nic. Určitě si při výběru auta dejte pozor na celkový stav vozu, zejména motoru. Tyto motory jsou náchylné na kvalitní olej a kupovat auto po šetřílkovi rozhodně nedoporučujeme. Doporučujeme však do motoru lít pouze Selenia Racing 10W-60, což není úplně levný olej ale Alfa Vám to určitě vrátí. Nezapomeňte tak často kontrolovat množství oleje v motoru, protože Alfě olej při sportovní jízdě celkem chutná a nevrací ho.

 

 

V Itálii ještě chvíli zůstaneme. O té polední tříhodinové pauze totiž Italové stihli ve Fiatu o rok později vyrábět další temperamentní vozítko. Roztomile a zároveň vesele vypadající Barchetta, která je pro změnu postavená na platformě Punta, je horkým adeptem na letní dny. Auto s váhou lehce přes tunu svědomitě pohání osmnáctistovka s 97 kW. Platforma z Punta značí jednoduchost vozidla a nenáročnost případných oprav doma na koleni. Bára má horší brzdy ale legenda praví, že v rukách šikovného řidiče potrápí i silnější vozy. Fiat se nebál auta lakovat do pestrých barev, a tak není problém pořídit krásně vyhlížející kousek. Taková žlutá nebo oranžová Barchetta nelze na silnici přehlédnout.

 

 

Předchozí dvě auta považuji osobně za designové skvosty. Můžete si říkat, co chcete ale ti Italové to tenkrát prostě uměli. Co si namalovali na papír, to taky do plechu vybouchali a krásně to smontovali dohromady. Stejně nadčasový design představila i německá Audi se svým TT o pár let později hned po Italech. Vzali podvozek ze čtyřkového Golfa, který podle mě není tak ošklivý jako to, co bylo původně montováno na něm, a postavili na něj právě krásnou karoserii TT. Roadster se vyráběl od roku 1999 a nejčastější motorizací je legendární koncernový motor 1.8T 132kW, který není nutno dále popisovat, zvláště v našich končinách. Navíc ceny TT jsou na historickém minimu a podle mých odhadů už to níže nepůjde. Možná cena ale poroste a věřte, že ceny nejvíc rostou u krásných nepraktických aut.

 

 

Samozřejmě pozadu v Německu nesměly zaostat další prémiovky. Od Mercedesu seženete za velmi dostupný peníz třeba model SLK pod označením řady R170 vyráběný od roku 1994. Základní čtyřválcový atmosferický dvoulitr má 100 kW ale sehnat se dají i verze s kompresorem a při troše štěstí v autě naleznete šestistupňovou převodovku. Auto je navíc vždy vybaveno pevnou skládací střechou, se kterou nebývají naštěstí problémy. Obrovskou výhodou je samozřejmě to, že se nemusíte bát vandalů, když auto chvíli někde necháte bez dozoru. Při výběru auta je třeba dát pozor na korozi, s kterou mají bohužel problémy snad všechny Mercedesy těchto let, o které nebylo dostatečně pečováno. Pozornost je třeba věnovat také interiéru, protože v první generaci CLK se hojně loupala barva z měkčených plastů.

 

 

Pokud vám SLK přijde moc holčičí, tak můžete zkusit zapátrat po větším modelu CLK první generace C208. Ovšem kusy v ceně pod sto tisíc asi nebudou žádný šlágr. Můžete mít však štěstí, a třeba nějaký ten solidní kus najdete. Výhodou modelu CLK je, že už se tam vejdete i ve čtyřech, protože „céelkáčko“ má vzádu lavici. Paleta motorů je celkem bohatá a začíná na základním čtyřválcovém dvoulitru o 100 kW stejného jako u menšího SLK. Samozřejmě můžete mít i verze s kompressorem. Zajímavou alternativou může být i 3.2 V6, které ale ve slušném stavu téměř nejsou k mání.

 

 

Německou produkci samozřejmě musí zastoupit taky automobilka z Mnichova. Ještě si pamatujeme dobu, kdy se kolem sto tisíc dala pořídit trojková E30 se stahovací střechou. Bohužel ta doba je nenávratně pryč a na její místo nastoupila pozvolna novější generace E36. Už i ty je ale problém na inzerci sehnat. Do naší částky seženete leda čtyřválec a nebo při náklonnosti štěstěny na vaší straně alespoň dvoulitrový řadový šestiválec. U těchto vozů však je opatrnost při koupi na místě. Vozy už mají bohužel velké nájezdy a jak je známo, jen málokterý kus „báwa“ nedostával od svého majitele pořádně za uši.

 

 

Pokud neseženete E36, doporučujeme spíš malinko připlatit a podívat se ještě po modelu Z3 vyráběného od roku 1996. Základní čtyřválec v Z3 má 103 kW a auto váží nějakých 1200 kg, takže pro normální ježdění je to dostačující. Avšak motoru chybí dynamika ve vyšších otáčkách. Podvozek je naladěn klasicky „baworácky“ na tvrdo ale na kvalitní silnici to oceníte.

 

 

Hodně lidí srovnává Z3 s MX-5. Právě auto od Mazdy je asi nejpopulárnějším řidičským roadsterem na planetě vůbec. Do sta tisíců seženete buď první generaci NA s „mrkačkama“. Nejvíc puristická první Miata nemá kolikrát ani airbagy nebo posilovač řízení a je úplně jedno, který motor v ní bude. Bavit se budete jak s šestnáctistovkou s 85 kW, tak s jedna osmičkou s 96 kW. Podvozek je ale velmi tvrdý, což oceníte třeba na závodním okruhu a na okresce s kvalitní silnicí, jestli však potřebujete po vlastní ose přejet z Plzně do Brna na okruh, tak radši pořiďte druhou generaci NB, která je cestovně příjemnější.

 

 

Pokud se bojíte Italské kvality, nechcete německou klasiku nebo si myslíte, že Japonec není nic pro vás, tak vy si můžete pořídit třeba tank ze Švédska. Konkrétně se tu bavíme o Saabu 9-3. Je to takové turbokladivo, které za určitých okolnosti strčí všechny auta na téhle stránce do kapsy včetně přeplňovaného Audi TT. Samozřejmě o hbitosti ve vracáku by se dalo polemizovat, nicméně jako cesťák s pořádnou porcí výkonu, napuštěný výbavou a s prostorným interiérem je právě tím adeptem na dlouhý roadtrip v parném létě. Jen vy za volantem, nohou lechtáte plyn při udržování konstantní rychlosti, a tři kámošky na místě spolujezdkyň. Pokud vám začnou lézt na nervy, můžete pravou nohou rozfoukat turbo a Saab chytne druhý a možná i třetí dech, přičemž začne autům za vámi velmi rychle mizet z dohledu.

 

 

No a nakonec bude zase Japonec. Od roku 1992 do roku 1997 Honda vyráběla model CRX del Sol. Čtyřoká targa s jedinečným nezaměnitelným designem sice nemusí být pro někoho zrovna pastvou pro oči, ale tahle předokolka si svého majitele získá hlavně jízdním projevem. Pod kapotou byly známe motory s variabilním časováním ventilů VTEC, kterým otáčky rozhodně nevadí a lehké auto ochotně ženou kupředu. Na sériovém podvozku auto vypadá poněkud „nakople“ ale v zatáčce vás udrží sebejistě ve stopě. Některé verze měly i elektricky ovládanou střechu, ale mechanismus přidává nějakých 50 kilogramů navíc a to už celkem pocítíte na dynamice vozu.

 

 

Tak co? Dali jsme vám někomu nějakou inspiraci nebo myslíte na něco úplně jiného? Dejte nám vědět do komentářů…

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *