Auto roku podle Apexvideo.cz

Jakákoliv automobilová anketa, ať už novinářská nebo čtenářská, která v názvu obsahuje sousloví „auto roku“ je vždy fraška. Jinak tomu nebude ani dnes. My tomu však nasadíme korunu v naší vlastní anketě „Auto roku podle Apexvideo.cz“.

 

V Čechách se autem roku stalo SUV, Škoda Karoq. Nedivíme se tomu. To se v Česku dalo čekat. Karoq určitě není špatné auto, ale řidičský není vůbec, proto ho bereme jako čistě spotřební věc a považujeme za hřích, za takhle spotřební věc platit tolik peněz. Vždyť už za základní verzi ve výbavě Ambition s motorem 1.0 TSI, 85 kW a pohonem předních kol zaplatíte nějakých 540 tisíc. Moc peněz to pro někoho není a tohle auto Vám jistě bude i Váš soused závidět. To je jedno, že to máte v sociálu na malých kolech a v základní barvě. Auto je taky pěkná chuděra a vlastně se v zimě nikam nevyhrabe. A petrolheadovo SUV se prostě musí vyhrabat z bláta i sněhu.

 

Osobně bych si radši koupil rumunský dostavník od Dacie. Nikdo Vám jí nebude závidět a ve správné konfiguraci vypadá k světu. Dostanete 1.2Tce, 92 kW ve výbavě Arctica s pohonem všech kol a navrch kožené sedačky, navigaci a celé se to zabalí do karoserie s metalickou barvou. V této podobě za ní zaplatíte o rovných sto tisíc méně, než za sociální SUV od Škodovky. Za ušetřené peníze si navíc můžete koupit další víkendovku a Vaše drahá polovička na vás nebude držkovat.

 

 

A teď se už přesuneme k naší interní anketě. Tady je náš výběr…

Pavel autem roku vybírá nečekaně auto z Japonska. V dobách zmenšování objemů motorů a přidávání turbodmychadel je Lexus jednou z mála voleb, za kterou efektivně utratit hodně peněz a přitom toho nelitovat. Cestovní sportovní kupé LC500 s pětilitrovou osmiválcovou atmosferickou jednotkou je darem z čistého nebe. Navíc se nesnaží zákazníka balamutit „falešným“ obsahem v číselném označení modelu, tak jak je tomu u německé konkurence. Pětikilo je tady prostě fakt pětilitr se 470 koňmi. Navíc točivý moment motoru je na zadní kola posílaný skrz desetistupňovou automatickou převodovku s hydrodynamickým měničem, což považuji za spolehlivější řešení, než při použití moderních dvouspojek. Hlavně bych chtěl zažít ten pocit, kdy na okruhu z té nejdelší rovinky na světě podřazujete do vracáku pádly celkem devětkrát. Vauu!:D Karoserie je z oceli, hliníku a karbonu a její torzní tuhost je prý vyšší, než u supersportu LFA. Auto má téměř nulové převisy, kola jsou tak v rozích krásné elegantní karoserie a přední kapota začíná pár centimetrů nad předním kolem, a proto konstruktéři museli vymyslet, jak dvojité víceprvkové zavěšení z hliníku naskládají do tak omezeného prostoru. To však konstruktéři vymysleli po půl roce někde na obědě, když jedli rýži hůlkami a místo hůlek si představili ramena na nápravě. Mimochodem Všichni prskají na složitý infotainment, ale nám je to jedno. Chceme jezdit a ne se v tom hrabat.

 

 

David zvolil vůz se sexy znakem. Je jím paradoxně vzdáleně příbuzný výše zmiňovaného Dusteru. Renault šel proti proudu a oprášil legendu. Naštěstí to nezvoral a vyrobil povedenou reinkarnaci Alpine A110. Podle odhadu to nebude prodejní trhák a vývoj budou muset zaplatit právě ty prodané Dustery, kterých je požehnaně. Nicméně automobilce Renault tahle Alpinka určitě zvedne prestiž na poli sportovních aut. Sportovní Clia a Megany jsou fajn ale jsou to předokolky. Alpine posouvá zábavu na vyšší level, protože zadní kola roztáčí motor 1.8 Tce s 252 valachy, uložený před zadní nápravou a s karoserií o hmotnosti necelých 1100 kilogramů krásně cvičí, a to kluci z Renaultu nepoužili karbon. Navíc, ne všechna sportovní auta musejí mít tvrdý podvozek a Alpine přichází s dlouhým zdvihem tlumičů, které jsou nastaveny poměrně měkce a na české okresky s povrchem připomínající puberťáckou tvář je to ideální. Určitě ho chceme!

 

 

Tonda nominoval opravdovej dá se říct, závodní hardcore stroj. Ale taky to je pěkně mastný! Za 7,5 milionu už si koupíte prakticky cokoliv kromě Babiše. Ano, můžete taky utratit mnohem víc peněz za jiné kousky. Ovšem jízda v této věci prý generuje ohromné množství potu a erekce zároveň. Ze Stuttgartu vypustili doslova bestii, které se všichni upřímně bojíme a stabilizaci by jsme vypli jen pod vlivem drog. Ještě, že tam je ochranný rám klasicky montovaný už z továrny. Jedná se o nejvýkonnější sériové Porsche všech dob! Auto sice vychází z klasické 911 Turbo S ale tahle mrcha dostala dvě ještě větší Turba a mezichladič ostřikovaný vodou. Z motoru vyždímali konstruktéři hrozivých 700 koní štěkajících při sešlápnutí plynu z titanového výfuku. Všechen ten výkon jde do sedmistupňové dvouspojkové PDK převodovky a pohání pouze a pouze zadní kola, která jsou v příplatkovém paketu Weissach vyrobena z hořčíku a jsou obuta do pneumatik 325/30 ZR 21. Kdyby Vám to nestačilo, tak Porsche vám jako omluvu k autu dodá za čtvrt milionu speciální hodinky přímo v designu Porsche.

 

 

Náš hlavní kameraman Kuba se trochu bojí zadokolek, a tak by si jako řidičské auto roku dokázal nejvíce představit novou i30 od automobilky Hyundai. Konkrétně jeho ostrou verzi s přídomkem N. Albert Biermann, muž kdysi vedoucí divizi BMW Motorsport utekl od BMW do Nošovic, protože se jednoduše už na některé nové bavoráky nemohl dívat. Bylo jasné, že tento muž nebude u „Hjundé“ stavit motory do i10, a tak se po adaptaci této automobilky ve světové rallye, minulý rok představila i30 N. Hyundai je takový skokan této dekády. Z extrémně ošklivých a nespolehlivých aut se stala docela pohledná a relativně spolehlivá spotřební auta, a tak bylo na čase vyslat na silnice i něco zábavného . I přes korejské bombardování Škodovky rýpavými narážkami na souseda, které nám není sympatické, se nám všem i30 N líbí. Ostrý hatchback dostal tovární funkční bodykit, kompletně přepracovaný podvozek s aktivními tlumiči a pod kapotu se nastěhoval nový přeplňovaný čtvercový dvoulitr, který je ve verzi Performance naladěný na 270 koní. Také dostanete elektronicky řízený diferenciál. Inženýři vybavili auto funkcí overboost, která na pár sekund zvedne výkon motoru o přibližně 8%, a to se bude líbit puberťákům. Na puberťáky je ostatně zaměřen i konfigurátor na oficiálních stránkách českého Hyundai. A ke větě „nejlepší český sporťák“ se radši vyjadřovat nebudeme.

 

 

A jako bonus tu máme nesmysl roku. Tou se stal opět domácí výtvor, a to Škoda Favorit. Ta slavila v roce 2017 milník. Konkrétně třicátý rok svého života (samozřejmě pouze kusy, které se nerozpadly). Kromě toho závratně rostly ceny každého Favorita, kterého kdo našel někde na zahradě v kopřivách nebo byl někde odložen jako nechtěný kus železa. Samozřejmě se vynořilo plno „podnikatelů“, kteří chtěli na těchto klenotech vydělat, a tak jsme mohli pozorovat na inzerci Favority po prvních majitelích, po dědech a babičkách. Favority otloukánky, Favority s kastlí durch a podobně. Samozřejmě jste asi mohli narazit i na zachovalý kousek. Zpravidla však všechny stály od čtyřiceti tisíc výše. Pokud to bylo méně, tak jste buď viděli nebohý kus šrotu a nebo tohle auto nekoupil ještě žádný překupník nebo „restaurátor“. Je nám jasné, že tehdejší režim stále ještě nepovoloval vývoj superskvělého stroje, ale například o tři roky starší Ibiza MK1 ze Španělska je po všech směrech lepším autem. Evidentně nesla spolupráce s Porsche více ovoce právě na katalánských stromech, než na těch z Boleslavi. Ale právě proto jsme Boom kolem tohohle auta fakticky nepobrali. Favorit je fakt hroznej!

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *