Jaroslav Juhan – Za volantem na plno!

V roce 1921 se narodil Jaroslav Juhan v Praze. Jeho starší bratr František byl vítězem Zlaté přilby v motocyklových závodech v Československu, a tak Jaroslav neměl k motorům daleko.


Po skončení války se věnoval obchodům s auty a postupem času se stal, ve spolupráci se svým bratrem, zástupcem automobilky Alfa Romeo pro tehdejší Československo. Při natáčení filmu Paklíč v roce 1944 František půjčil filmařům dvě auta a jedno z nich musel odvézt na Barrandov právě Václav. Tam se seznámil s herečkou Jiřinou Steimarovou. Úspěšný obchodník s auty jí okouzlil a stal se tak jejím druhým manželem. Žili spolu v pražském Podolí v domě s bazénem a užívali si společenského života. Díky manželce se dostal i do zajímavé společnosti a získával tak další důležité známosti a kontakty. Hodně cestovali a narodili se jim dvě dcery.

Oběma změnil život 9. Listopad 1951, kdy Jaroslav Juhan zmizel pronásledován totalitním režimem. Manželka zůstala doma s dětmi sama téměř bez finančních prostředků a musela prodat jejich rodinnou vilu. Jaroslav byl nucen emigrovat, a tak se svým vozem Fiat 1100 S Mille Miglia odjel na sever Čech do pohraničí, kde auto odstavil a dále šel po svých do Drážďan. Později se vydal do Itálie , kde se nalodil a dostal se do jihoamerické Guatemaly.

 

Fiat 1100 S Mille Miglia

 

Tady postupem času vybudoval zastoupení automobilek Porsche a Jaguar. Začal také závodit a v roce 1952 při závodě Carrera Pacifico získal vítězství s vozem Porsche 356 Super. O rok později založil vlastní závodní tým pod jménem CAMINO S. Od Porsche odkoupil dva závodní stroje v podobě 550 Coupé a hned v prvním závodě v Mexiku vyhrál před druhým vozem, Porsche 550 Spyder, řízeným Husche von Hansteinem.  Později v závodě Carrera PanAmericana, dlouhém 3000 kilometrů, vyhrává o celou hodinu oproti jezdci na druhém místě. Úspěšně startoval na dalších jihoamerických závodech v 50. Letech, kde s Porsche 550 Spyder s jedenapůllitrovým motorem trápil závodníky s velkými motory.

 

 

Díky této dravosti se stal i jezdcem továrního týmu Porsche v mistrovství světa prototypů a roku 1955 si dojel pro šesté místo v legendárním závodě 24 hodin Le Mans. S aktivním závoděním skončil v roce 1958, kdy měl při závodě v Le Mans nehodu s vozem Ferrari 250 GTO. Nadále se však věnoval automobilům. Mezi jeho blízkými přáteli byl například Ferdinand Porsche, Jim Clark nebo Colin Champman.

 

Ferrari 250 GTO

 

Po roce 1990 žil ve Švýcarsku a po dalším roce zavítal i zpátky do Čech. Nalezl svojí rodinu a manželku, která ho nikdy nepřestala milovat i v jeho nepřítomnosti. Jeho náhlý “útěk“ mu odpustila a šli spolu na večeři, symbolicky do národního divadla.

Jaroslav Juhan v Čechách uspořádal a financoval plochodrážní závody pojmenované po svém bratru “Memoriál Franty Juhana“. Stejně tak první závody historických vozů F1 na Masarykově okruhu. Jaroslav Juhan zemřel po krátké nemoci v Ženevě 28.9.2011

 

 

Tento člověk byl zajisté velikán své doby a dokázal mnohé. Každopádně patřil mezi nejlepší automobilové závodníky z Československa a i přes nepřízeň osudu si dokázal jít za svým. Jaroslav Juhan byl bezpochyby legenda ať už jako závodník nebo jako člověk v osobním, či profesním životě.

 

Zdroje: Automuzeum.cz | Porsche-club.cz | Kniha Jaroslav Juhan – Život bez brzd

Article by Pavel Chvátal

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *