Legendární motory z Japonska díl 5. Subaru EJ20

Boxery od Subaru asi není potřeba představovat. Poznáte je jistojistě každý podle zvuku, když letí někde kolem vás…


 

Příběh tohoto motoru začal v roce 1989 s příchodem modelu Legacy. Tehdy měly motory obsah 1.8 o výkonu 102 koní a větší dvoulitr se 148 koňskými silami a 172 Nm. Čtyřválcové motory s protiběžnými písty největší slávu zažívaly při světovém šampionátu v rallye v osmdesátých a devadesátých letech.

Od roku 1990 se tým Subaru vytasil na rally právě s Legacy RS, které ale bylo těžkopádné a nejezdilo moc dobré časy. V roce 1993 ale na trať vyjely dva tovární vozy Subaru Impreza s třemi pětkami na kapotě, které kočírovali mistři volantu Colin McRae a Carlos Sainz. V roce 1995 se Colin McRae stal mistrem světa a Subaru vyhrálo pohár konstruktérů. Titul tým obhájil i v nadcházejícím roce.

Od roku 1997 do 2008 se v továrním týmu prostřídalo několik dalších legendárních jezdců. Mezi nimi například Richard Burns, Juha Kankkunen, Petter Solberg, Tommi Mäkinen nebo Mikko Hirvonen. Tým ze šampionátu odešel v roce 2008 kvůli finančním problémům. Vozy Subaru však můžete vidět na trati ještě dnes v rukách soukromých týmů.

 

 

Mezitím byl motor v sériových vozech dále vylepšován. Už po téměř roce výroby na motor nasadily dvě hliníkové hlavy se čtyřventilovým rozvodem SOHC i DOHC o výkonu 150 koní. Klikový hřídel byl uložen na pětkrát.  Nové motory měly premiéru s objemem 1994 cm3 s rozměry vrtání 92mm a zdvihu 75 mm.

V roce 1993 opustila brány koncernu Fuji Heavy Industries Impreza GT 2.0 Turbo s výkonem 211 koní. Motor EJ20G pro sedany Impreza WRX a WRX STI byl přeplňován turbodmychadlem Mitsubishi TD05H, používané i u některých Mitsubishi Lancer EVO.

 

 

V roce 1994 Impreza WRX Type-RA dostala vylepšený mezichladič a zvýšil se plnící tlak turbodmychalda. Jiného naladění se dočkala i řídící jednotka a motor měl výkon 260 koní. O dva roky později v roce 1996 inženýři  modifikovali sací potrubí, použili písty potažené molybdenem, byla změněna mapa v řídící jednotce společně s použitím větších vstřikovačů a ventilů. Výkon se posunul na 280 koní.

V roce 1998 se začala vyrábět druhá generace motoru EJ205 s turbem TD04 pro Impreza WRX, Forester a EJ207 pro WRX STI. Oba motory dostaly přepracované hlavy válců s novými vačkovými hřídelemi. Do válců se nastěhovali lehké písty a od roku 2000 byl použit systém variabilního časování ventilů AVCS, který zpočátku měnil časování pouze sacích ventilů. Motory EJ20R twin-turbo v JDM verzích Subaru Legacy dosahovaly výkonu 280 koní.

 

 

Motory EJ20 jsou velmi oblíbené na závodech a mezi úpravci, avšak mají i své mouchy. Nejčastěji se vyskytují netěsnosti kolem těsnění vačkového hřídele a ventilového víka. Motor je také velice náchylný na kvalitu oleje a paliva. Zde se bavíme zejména o turbomotorech. Na pozoru je potřeba se mít, pokud začne motor lehce klepat, zvláště u čtvrtého válce, který je nejvíce vystavován vysoké teplotě a je nejhůře chlazený.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *