Legendární motory z Japonska díl 1. Honda B-series

Kolem motorů od Hondy se točí známá magická zkratka VTEC. O tom kopnutí ve vyšších otáčkách, které při sepnutí systému velmi dobře cítíte, Vám bude každý Hondař básnit. Nemluvě o nezaměnitelném zvuku motoru, který je někdy schopný točit i kolem devíti tisíc.  Variabilní časování ventilů, kdy se v závislosti na otáčkách motoru střídají dva profily vaček, ovládané hydraulicky tlakem oleje.

 

 


Poprvé se motor B-serie objevil roku 1989 jako DOHC pod označením B16A v typu Integra XSi výhradně určeného pro japonský trh.

 

 

Všechny motory B-series jsou čtyřválce DOHC se čtyřmi ventily na válec. Všechny tyhle motory však systém VTEC mít nemusely.  Výhodou je, že hlavy i bloky motorů lze mezi sebou měnit, i když jsou každý z jiné řady. Kompatibilní jsou i všechny převodovky. Do této doby vzniklo celkem třináct řad motorů B-series. Typickým znakem těchto motorů, kterého si lze povšimnout okamžitě při prvním pohledu pod kapotu je, že byly uloženy opačně než většina jiných řadových čtyřválců, rozvodová kola se nacházejí při pohledu zepředu vozu na pravé straně.  Výše uvedený motor první generace B16A měl objem 1595 cm³ a dosahoval výkonu 118 kW a s Integrou o váze nějakých 1170 kg hýbal velmi dobře. Druhá generace B16A posunula výkon na 125 kW drobnými úpravami. Zvýšil se kompresní poměr použitím pístů o jiné výšce, změnilo se časování a zdvih sacích ventilů.

 

 

V Evropě jsou velmi rozšířené motory B16A1 a B16A2, z nichž ten druhý jmenovaný je velice oblíbený. Vyhází z původního osvědčeného motoru, dostala jinou řídící jednotku. Tento motor se dodnes nejvíce upravuje pro sportovní a závodní účely díky dostupnosti originálních i aftermarket dílů. V sériové podobě dosahuje 118 kW. Další novější motory procházely jen dalšími menšími dílčími úpravami.

Za zmínku dále stojí B16B, u kterého při zachování stejného objemu motoráři v Hondě vydolovali 136kW bez použití přeplňování. Byl použit vyšší blok, delší ojnice, kliková hřídel však zůstala stejná. Použito bylo pár dílů z Integry Type-R. Použity byly vysoko kompresní písty potažené molybdenem. Dále dvojité ventilové pružiny pro sací i výfukové ventily. Tento motor byl však dostupný pouze v Civicu CTR určeném opět pouze pro japonský trh.

 

 

Motorům byly zvětšeny obsahy na 1.8 a vznikly motory s kódovým označením B18. Z této řady vzešel nejvýkonější motor B-series B18C se 147 kW. Nastěhoval se pod kapotu vozu Honda Integra Type R DC2/DB8 (1995- 2000). Bohužel auto bylo opět určeno pouze pro Japonsko. Tahle Integra je jednoznačně jedním z nejlepších aut s předním náhonem. Honda na tomto konkrétním autě byla dokonce ztrátová, neboť náklady na vývoj vozu nebyly pokryty ziskem z prodejů. Při dokončování motoru byly totiž použity technologie obvyklé pouze u závodních motorů.

 

 

Mimo Japonsko se prodávali B18C1 až B18C4, který byl konkrétně určen primárně pro Evropu s výkonem 124 kW. U nás ho mají např. některé modely Civic a Civic Aerodeck vyrábené od roku 1996 do roku 2000.

 

 

B18C5 určený pro USA a Kanadu spolu s B18C6 pro Evropu jsou nejpoužívanějšími z celé B-serie a byl v modelech Acura/Honda Integra (1997-2001).  Motor v zámoří měl v motoru montované jiné písty, výkon 144 kW a samosvorný diferenciál. Evropský motor byl bohužel kvůli emisním normám nastaven na benzín s nižším oktanovým číslem, měl tak 140 kW.

 

 

Z motorů B-series má nejlepší litrový výkon B16B v Hondě Civic EK9 TypeR, byl však určen právě pouze pro Japonsko a motorů je poměrně málo. To způsobuje, že jsou dost drahé. Jednou z variant může tak být i motor B18C5, B18C6 nebo B18C7. Navíc se na tyto motory specializuje spousta úpravců např. Skunk2, Spoon nebo Toda. Jak už bylo psáno výše, části motorů B-series jsou mezi sebou velmi dobře kombinovatelné.

 

 

S motory B16 a B18 je v Japonsku nejvíce spjatá dálnice kolem Osaky. V polovině 80. let se tady rozmohly Kanjo ilegální závody. Největší  popularitu mezi místními závodníky měl právě Civic ve všech generacích. Levná malá Honda se vykuchala kvůli hmotnosti a i se sériovým motorem letěla po dálnici dvě sta s kvílejícím vytočeným motorem.

 

1 thought on “Legendární motory z Japonska díl 1. Honda B-series”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *