Legendární motory z Japonska díl 3. Toyota 4A-GE

Toyota GT-86. Auto dnes všichni znají společně s jejími sourozenci Subaru BRZ a Scion FR-S. Před pár lety však byl na světě pouze jejich předchůdce vyráběný od roku 1983.


Určitě tak všichni znáte Toyotu AE86 “Hachiroku“. Mezi autaři byla oblíbená jako skvělý základ pro zábavu za volantem. Lehké coupé se čtyřválcem 4A-GE pod kapotou, poháněl zadní kola, mezi nimiž byl montován samosvorný diferenciál. Proslavená byla japonským kresleným komiksem Initial D, na kterém se podílel jako konzultant sám Keiichi Tsuchiya, mezi jehož nejoblíbenější vozy patří právě AE86.

 

 

Ale podívejme se trochu na samotné srdce tohohle auta. První generace 4A-GE se objevila právě v roce 1983, přezdívaná jako Blue Top. Motor lze identifikovat podle stříbrného víka ventilů s černomodrým nápisem. Původně se počítalo s osmiventilovou hlavou s dvěma vačkami, nicméně po roce Toyota ve spolupráci s Yamahou nakonec pro motor vyvinula šestnáctiventilovou hlavu. Motor o obsahu 1587ccm měl vrtání 81mm a zdvih 71mm s kompresním poměrem 9,4:1. Motor je velmi lehký díky použití hliníkové hlavy a pístů. Blok je z litiny ale díky jeho konstrukci a pokročilým technologiím odlévání zůstal velmi lehký a zároveň odolný. Díky vícestupňovému elektronickému vstřikování paliva a variabilní délky sacího potrubí T-VIS má motor točivou charakteristiku a krásný mechanický zvuk.

 

 

T-VIS byl systém ovládáný řídící jednotkou a využíval sadu klapek umístěných na konci sání přímo u sacích kanálů v hlavě. Klapky omezovaly průtok vzduchu k jednomu ze sacích ventilů ke každému válci. Aby se zlepšil točivý moment ve středním rozsahu (změna rychlosti průtoku vzduchu), T-VIS zablokoval průtok vzduchu ventilem pod 4500 ot/min. a otevřel ho nad 4500 ot/min. První generace 4A-GE se snímačem MAP byla vyřazena. Motor s MAP snímačem absolutního tlaku v sání produkoval 130 koní a 150 Nm. 4A-GE vybavené klasickou váhou vzduchu měly 120 koní v 6600 ot/min. V Americe kvůli emisím dokonce 112 koní. Motor byl, tak jak je v Japonsku zvykem, dále vylepšován v jeho dalších generacích. Motor montovali třeba také do Toyoty MR2.

 

 

Ve druhé generaci, která byla vyrobena v letech 1987 až 1989 byl motor lehce upraven. Blok motoru byl vyztužen a na jeho zadní straně se objevilo celkem sedm žeber oproti třem na první generaci. Byla použita lepší ojniční ložiska a tužší klikový hřídel. Inženýři v Toyotě pracovali současně i na motoru 4A-GZE, který byl přeplňovaný. Kvůli snížení nákladů bylo však potřeba používat stejné vnitřnosti u obou motorů. Motor se označuje jako Red & Black Top (černočervené lakování písma na ventilovém víku). Ve státech se výkon zvedl na 115 koní. Spolu s první generací je tento motor nejvíce oblíbený mezi tunery a závodníky díky možnosti modifikací a velkou dostupností sportovních a závodních dílů.

 

 

Třetí generace Red-Top s červenými nápisy na stříbrném víku ventilů se objevila v roce 1989 a byla ve výrobě až do roku 1991. Toyota zvýšila kompresní poměr použitím vyšších pístů s novými kanálky pro chlazení olejem. Kompresní poměr byl zvýšen z 9,4:1 na 10,3:1. Upraveny byly také vačky a omezovač byl posunut na 7200 ot/min. Vyřazen byl systém T-VIS a přepracovalo se sací potrubí. Třetí generace 4A-GE byla použita v modelech AE92 Corolla GT a Carina. Díky zmíněným úpravám přinesla tato generace 4A-GE výkon 140 koní.

 

 

Čtvrtá generace (Silver-Top) byla uvedena na trh v roce 1991. Je to dvacetiventilová varianta 4AGE. Motor byl nyní vybaven pěti ventily (3sací a 2 výfukové) na válec namísto čtyř a dostal přepracované písty. Hlava byla samozřejmě také celá předělána. Výfukové ventily byly zvětšeny oproti původním a sací se zmenšily pro potřeby umístění pátého ventilu. Avšak celkový průtok všech sacích ventilů se zvětšil o 37%. Bylo potřeba vyrobit nové vačkové hřídele a byl zde nainstalován systém variabilního časování ventilů VVT-i. Pro každý válec byla samostatná škrtící klapka. Čtvrtá generace 4AGE měla 160 koní a byla k dispozici pouze v řadě JDM AE101 Corolla.

 

 

Poslední pátá generace 4A-GE se ukázala v roce 1995. Dvacetiventilu se zvětšil kompresní poměr na 11,0:1. Zvětšeny byly všechny ventily a vačky sacích ventilů byly ostřejší.  Přepracováno bylo také sací potrubí a škrtící klapky. Opět byl AFM nahrazen snímačem MAP. Pátá generace dávala 165 koní a byla použita pouze v JDM Corolla AE111. Produkce 4AGE skončila s výrobou právě AE111 v roce 2002.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *