Legendární motory z Japonska díl 4. Nissan SR series

Počátky tohoto motoru můžeme nalézt někdy v roce 1990, kdy se pod kódovým označením SR18Di objevil ve vozech Nissan Primera a Sunny. Čtyřválec s obsahem 1.8 litru, který produkoval pouze 110 koní, a proto nebyl použit v dalších generacích těchto modelů. Avšak zde započal příběh jednoho z nejlepších japonských motorů.


 

 

Tento motor nahradil mtypy motorů CA18DE a CA18DET, které původně poháněly modely Silvia a 180SX. Agregát  CA18 byl považován za příliš nákladný na výrobu a přestal splňovat japonské emisní normy.

Motor byl upraven a dostal kód SR18DE, který ze stejného objemu dával 125 koní a dostal vícebodové vstřikování oproti předchůdci, který měl jednobodové. Hliníková hlava s řetězovým rozvodem DOHC se čtyřmi ventily na válec, byla na hliníkovém bloku s ocelovými vložkami. SR18DE nahradil starší SR18Di během let 1991-1993. Pro JDM verze Nissanu Pulsar GTi se výkon zvedl ke 140 koním.

Dvoulitrové agregáty byly značeny SR20Di a SR20DE. Písmeno D v kódu symbolizuje slovo DUAL (dva vačkové hřídele) a písmeno E značí elektronické vstřikování paliva. Motor je čtvercový a vrtání i zdvih má 86mm s kompresním poměrem 9,5:1. Motor dosahoval výkonu od 140 do 169 koní.  Použit byl třeba v 200SX nebo v Nissanu Silvia. V 90. letech jste na evropských silnicích mohli vidět Primery a Almery GTi právě s těmito motory. Jak je známo, motor je velmi odolný, vydrží vysoké výkony a je považován za jeden z nejlepších čtyřválců všech dob. Je populární mezi úpravci pro dostupnost různých aftermarket performance dílů včetně nepřeberného množství úprav software.

 

 

Nejznámějším magickým kódem pro vás asi ale bude motor SR20DET. První generace SR20DET s kompresním poměrem 8,5:1 měla černé ventilové víko a byla přeplňována turbem Gareet T25. Agregát dosahoval výkonu 205 koní při 6000 ot/min.

 

 

Oturbený dvoulitr se poprvé použil v Nissanu Bluebird 2000SSS Attesa už v roce 1989 a od roku 1994 byl montován do Pulsaru GTi-R. Tento model byl vyvinut kvůli homologaci pro závody ve světové rally. Místo turbodmychadla T25 se pod kapotu nastěhovalo větší turbo T28. Mimojiné byly upraveny i některé vnitřnosti pro větší odolnost a mírně byl snížen  kompresní poměr na 8,3:1. Motoráři v Nissanu namontovali na motor větší vstřikovače a použili větší mezichladiče.

 

 

Na japonském trhu byl dodáván atmosferický motor s označením SR20VE, který vychází z SR20DE ale je vybaven variabilním časováním ventilů VVL. Produkuje 190 až 205 koní a po spřežení s turbodmychadlem dosahoval výkonu až 250 koní. Nicméně je velké množství aut, která dosahují mnohem větších výkonů po profesionálních úpravách.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *