Mladoboleslavské zlato

České inzertní prostředí kolem starých aut je letos celkem Kocourkov. Pojďme se na to trochu podívat…


Za poslední dobu můžeme v českém internetovém prostředí vidět nárůst cen u různých vozidel. U některých vozů to je jasné, že jejich cena pozvolně roste a roste oprávněně. Na druhou stranu u jiných roste zprudka a nepochopitelně vysoko. Berte tento text prosím, jen jako můj osobní pohled na trh se starými auty.

 

 

Je známé, že třeba model  E30 od BMW za poslední dobu vzrostl na ceně celkem markantně. Vezmeme si ho za příklad.  Je to řidičsky přívětivé auto. Dá se s ním jet rychle a požitek vám může umocnit symfonie šestiválce, který roztáčí zadní kola. Nikdo, kdo se kolem starých aut pohybuje, vám neřekne, že “tříca“ je špatné auto.  Dokonce ani v dobách, kdy to ještě bylo celkem normální auto za průměrnou výplatu, to nikdo netvrdil a E30 byla vyhledávaným autem. Proto jich tolik skončilo sprasených tunerem a nebo paličem pneumatik z parkoviště u tesca. Podotýkám však, že nikdo nikdy neřekl, že to auto je neschopné. Třícítku samozřejmě se zpožděním dohání v ceně W201 od Mercedesu a Ford Sierra. Tyhle vozy byly ve své době na vysoké technické úrovni a i dnes se s nimi hezky svezete, když jsou v pěkném stavu. A v dobrém stavu jich je málo, a proto rostou na ceně.  Ale většinu těch aut můžete vytáhnout na okresku, na závod historiků a nebo můžete jet třeba na 200 kilometrový roadtrip bez úhony. Většina z nich má i větší kilometrový nájezd na tachometru, protože se s nimi tenkrát nikdo nebál jet někam daleko.

 

 

A na druhé straně spektra tu máme škodovky. Od stovky až po favorita. Před pár lety to každý vyhazoval motivovaný šrotovným. O několik let ještě dříve považováno za děsný stroj.  Každý na to nadával, že to netopí nebo se to vaří, nejede to atd. Prostě už z výroby to byl oproti ostatní produkci celkem šrot. Pomineme to, že za to může vliv komunistů apod. Chápu, že tyhle stroje postavili české rodiny na kola a hromada lidí to řídila jako první auto ve svém životě vůbec. Další část lidí za jejím volantem prostě vyrostla a nebo se naučila opravovat auta samodoma. S mladoboleslavským výtvorem se prostě pojí notná dávka nostalgie.  To způsobuje, že kdejaká stará škodovka vyhrabaná ze stodoly, kde po ní pár let lezly kočky a slepice, je teď vytlačená ven z dřevěných vrat. Veterán se náležitě omyje, najdou se doklady v šuplíku u rubikovy kostky, faktura z tehdejší Mototechny a ceny se rovnají těm, za které se prodávají jiné, o dost lepší vozy a hlavně vozy s charakterem.

 

 

Sice nemůžeme moc porovnávat E30 a Š105 mezi sebou ale cenově se dorovnávají a já se ptám, proč dát přednost málo jeté škodovce oproti o deset let mladšímu BMW s najetým čtvrtmiliónem? Cenově jsou dnes už skoro stejně, nutno podotknout, že jen v ČR. Všechny tyto škodovky mají málo najeto, protože podle mě se s nimi každý bál jet někam daleko.  Známe mnoho příběhů, kdy nebohá škodovka zastavila a rezignovala na další jízdu.  Štěstí přeje připraveným, a tak plno škodovek mělo vpředu pod kapotou brašnu s nářadím, pár brambor, barel s vodou do chladiče a starý silonky od starý. Oproti tomu alespoň trochu servisované kusy německé techniky krájí kilometry ještě dnes. O kvalitě zpracování včetně interiéru se dnes bavit nebudeme.

 

 

Proč je teda cena těch škodovek tak vysoká? Je ta hodnota skutečná a odpovídající nebo jenom uměle vyšroubovaná díky myšlení českého člověka? Tyto stroje totiž dle mého mimo ČR nikde tak vysoko nemůžete prodat, pokud se nejedná o nějaké speciální kusy (např. 130 LR). A co si myslíte vy? Jaký na to máte pohled a názor? Napište nám do komentářů 🙂

 

 

Article by Pavel Chvátal

2 thoughts on “Mladoboleslavské zlato”

  1. Přesně tak jak píšeš. Ceny škodovek jsou uměle vyšroubované ziskuchtivými překupníky, a lidi tohle následují s vidinou peněz. S fandovstvím to nemá nic společného. Český člověk asi hned tak rozum nedostane. Lidi jsou rozežraní, a berou kdysi opovrhované staré škodovky jako něco co je dnes „IN“ a v módě. Za chvíli je to přestane bavit a budou si selfie pořizovat třeba s hlávkou zelí, aby to hned vystavili na sociální síti. Nikdo nemá tolik zbytečných peněz aby si koupil vrak Rapida 130 za 150 000,- a podobně. Škodovky jsou pro mne srdeční záležitost, a ne móda.

  2. Upřímně řečeno.,tady nejde o názor. Neúměrne ceny škodovky jsou prostě realitou. Tedy ony ty ceny ani nejsou neumerne. Jsou takove, jake trh snese. Dokud se za určitě peníze dá něco prodat, cena bude takova. To je chování trhu.
    Celé je to způsobeno tím, že dnešní padesátnici si ve stopetkach užívali prvních sexuálních radovánek, prvních kilometrů za volantem atd. Tenkrát měli stěží pár kaček na benzín. Jenže dnes se jedná o finančně zajištěné potenciální zájemce v nejlepších letech, kteří si mohou dovolit z nostalgie pořídit opět priblizovadlo, se kterým prožili mládí. Pokud jim jejich mamka kyvne na pořízení takového vozu, je to otevřená cesta znovuproziti vzpomínek z let dávno minulých. Škodovka sice nepřinese takřka nic z řidičské radosti, kterou zminovana e30 nabízí každým coulem, ale ten zvuk zámku doviranych dveri Škody 105L spoustě lidi ničím nenahradís …
    Zdraví
    Daniel
    Youngtimer Cars Club

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *