Rallye levně a na bedně

Motoristický sport, ať už je jakýkoliv, je vždy o penězích. Pokud chcete závodit o poháry, máte v Čechách několik možností…


Jednou z nich je vyzkoušet si amatérskou rallye. Milan Blahout od roku 2008 každoročně pořádá seriál závodů pod názvem Amater Rallye. Zajezdíte si třeba v Bělé pod Bezdězem, autodromu v Sosnové nebo v bývalém vojenském prostoru v Milovicích. Stačí Vám k tomu vozidlo, které projde technickou přejímkou na místě. Ve zkratce auto by mělo brzdit a nemělo by vykazovat fatální závady zásadně zhoršující ovladatelnost vozu nebo jeho bezpečnost. Stačí zaplatit startovné v ceně jednoho nočního výletu po Praze a můžete na trať.

 

 

 

My vyrazili do Milovic jednu listopadovou sobotu. Všemu předcházelo to, že jezdec Pavel Maryška sháněl pár dní předtím spolujezdce do svého závodního Fiatu Seicento s motorem o obsahu dvou velkých piv. No tak jsem se mu hned nabídl a jelo se. Budík v sobotu ve 4:00, hodit sprchu, pobrat věci na natáčení a vyrazit za klukama. Venku tři stupně pod nulou naznačovali, že celý den venku nebude žádný med. V půl šestý jsme se s Pavlem v dodávce ,táhnoucí za sebou vlek s autem, sešli za Prahou u dálnice a vyrazili společně do Milovic.

 

 

Po příjezdu na místo se auto složilo z vleku dolů a v průběhu zahřívání techniky začalo na obzoru vystrkovat slunce první paprsky světla. Tonda s Kubou šli projít depo a pořídit nějaký materiál na kameru. Pavel běhal kolem svýho závoďáku a já na sebe hodil takticky termoprádlo a montérky, abych ten den v tý zimě nějak přežil. Po krátké pauze na čaj a párek v rohlíku se odebíráme do pořadatelského stanu, kde podepisujeme přihlášky a absolvujeme rozpravu s jezdci. Na rozpravě se dozvíte užitečné informace o rizikových úsecích, kde je potřeba dát největšího majzla. Nám se tyhle informace hodí, protože Seicento zatím ještě nemá ochranou klec a opravdu se nechcete potkat se stromem nebo betonovým blokem u cesty.

 

 

Mezi devátou a desátou hodinou odjedeme pár rychlostních zkoušek za doprovodným vozidlem a Pavel mi diktuje metry a zatáčky. Asi po hodině mám pět papírů plných čísel, šipek, koleček a vagín symbolizujících bordel. V depu si dáváme ještě pár instrukcí a upravujeme itinerář. Máme asi půl hodiny pauzu, tak se naposledy posilníme před ostrými jízdami. Kuba s Tondou běhajíc někde u tratě s natáčecí technikou nejspíš už pěkně mrznou. Je na čase nasadit kuklu s helmou a pořádně se připoutat.

 

 

I když máme nejslabší auto ze všech, tak jsme ale taky nejlehčí a váha je více, než výkon. Do toho připočítejte trochu srdíčka, štěstí a máte na to vyhrát skupinu. A při trochu větším štěstí i divizi. Jak jsme se s tím porvali, můžete vidět v tomhle videu.

Poděkování:

Panu Milanu Blahoutovi a jeho týmu za vstřícnost a pomoc při natáčení.

Pavlovi Maryškovi z PM Rally teamu děkujeme za svezení.

amaterrallye.cz 

pmrally.cz

Facebook Apexvideo

 

Autor textu: Pavel Chvátal

Fotografie: Walker foto / Honza Sekuj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *