Rover 600 – Rychlý sedan za jednu výplatu

Britská auta se mi vždy líbila. A v tomto článku se pustíme do vod dnes už velmi dostupných aut, byť už se na inzerci špatně shání dobré kusy. Řeč bude o Roveru 600.


Popravdě Rovery skoro nikdo nechce, a tak je možné je pořídit za jednu průměrnou výplatu. To však neznamená, že by to byla špatná auta. Každý zná Hondy z devadesátých let, jejich motory a mechanika platí za téměř nezničitelné a ty kusy, které nesežrala koroze nebo nebyly poslány mimo silnici, jezdí většinou dodnes.

Proč tady mluvíme o Hondách? V devadesátých letech totiž Honda sdílela právě velkou část techniky s některými modely od Roveru. Považuji to za jednu z výhod těchto aut, protože kromě částí karoserie je vysoká dostupnost náhradních dílů. Dnes se konkrétně mrkneme na Rover 600.

 

 

Ten sjel z výrobních linek v roce 1993 a vyráběl se šest let. Právě šestikilu propůjčila Honda svojí platformu CD (koncepce vše vpředu) a dva benzínové motory. V roce 1993 se shodou okolností právě Accord stal autem roku v Japonsku. Auto z Británie byl víceméně převlečený Accord. Kromě podvozku a motorů byl shodný téměř celý interiér včetně sedadel. Obě auta mají také stejná všechna okna, dveře a zpětná zrcátka. Už z tohoto vyplývá, že tohle auto bude postavené relativně kvalitně a při výběru správné motorizace se můžeme bavit o docela rychlém, nenápadném a levném přepravníku.

 

 

Design auta je klasický britský. Karoserie je střídmě oblá, neurazí ani nenadchne. Přitom má své kouzlo. Za mě nejlepší konfigurace, která se dá najít, je karoserie v klasické zelené metalíze v kombinaci se světlým béžovým interiérem v kůži. Interiér na pohled působí vzdušně, počítejte ale s menším prostorem pro nohy na zadních sedadlech. Při vyšších otáčkách motoru je potřeba snést vyšší hlučnost v kabině.

 

 

Pohotovostní hmotnost Roveru 600 se pohybuje kolem 1300 kilogramů, a tak i základní dvoulitr s autem celkem obstojně hýbe. Doporučil bych však atmosferický čtyřválcový motor 2.3 o výkonu 158 koní/206Nm, který se nechává ochotně vytáčet. Tento motor, i když je od Hondy,  postrádá variabilní časování ventilů, avšak není to na závadu a nabídne i tak dost dynamiky, přičemž nemá sklony ke spotřebě oleje a bere kolem 8 litrů benzínu.  Tento motor také ocení línější uživatelé, kteří by třeba u vrcholné motorizace zapomínali na dochlazování turba. Ano, oturbený dvoulitrový čtyřválec z dílen samotného Roveru s výkonem 200 koní/237Nm s ozačením 620ti, už z něj dělá ten správný rychlý sedan. Spotřeba se tady uchyluje k třinácti litrům. Odměnou je mohutný zátah začínající kolem 2800 ot/min., kdy auto pořád táhne až do sedmi tisíc.

 

 

Podvozek je pohodlný a dobře filtruje nerovnosti. Bernou mincí je mírné naklánění  při prudkých změnách směru, kdy se projeví i nedotáčivost vozu. Ovšem při normální jízdě a držení se ideální stopy vás podvozek nezklame. Oturbená verze navíc v sérii nabídne samosvorný diferenciál.

 

 

Auto působí velmi dobře jako celek. Pokud narazíte na kousek, který nemá motor zvenku od oleje a není to schnilotina s vymláceným podvozkem, vůbec bych se nebál jeho koupě. Tohle auto vás může na českých cestách jedině mile překvapit.

 

 

Article by Pavel Chvátal

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *