Služebky Hitlerových lidí

V Praze v obchodním centru Arkády Pankrác v únoru 2018 probíhá výstava historických kousků Mercedes-Benz. Nás tam nejvíce zaujal exponát, který vlastnil sám nechvalně známý Reinhard Heydrich, říšský protektor Protektorátu Čech a Moravy, a tak se podíváme čím jezdilo i pár dalších lidí z nejbližšího Hitlerova kruhu.


Konstantin Hermann Karl Freiherr von Neurath byl nacistický politik, diplomat, veterán první světové války a důstojník SS. Známý je svým působením jako ministr zahraničních věcí nacistického Německa v letech  1932-1938 a také funkcí říšského protektora v Protektorátu Čechy-Morava v letech 1939-1943. Během jeho úřadování ve funkci protektora byly kupříkladu uzavřeny české vysoké školy, došlo k přijetí obdoby Norimberských zákonů a český průmysl byl zapojen do německého válečného hospodářství. K jeho cestám využíval většinou některý z Hitlerových vozů.

 

Mercedes Typ Nürburg 500 W08 (1931–1933)

Vůz byl vyvinut Ferdinandem Porsche, který přešel do firmy z rakouské pobočky Austro-Daimler v roce 1923. Byl členem představenstva odpovědným za vývoj nových produktů. V roce 1931 byl vůz o rozvoru 3670 mm vybaven novým motorem o obsahu 4 918 cm³ s dvojitým spádovým karburátorem. Maximální výkon byl zvýšen na 100 koní při 3 100 ot/min a nejvyšší rychlost zvýšena na 110 km/h.

 

 

 

Mercedes Typ 770 „Grosser Mercedes“  W150 (1930 – 1943)

Mercedes-Benz 770, známý také jako Großer Mercedes (velký Mercedes) byl luxusní automobil. Jezdili s ním vysoce postavení nacističtí úředníci včetně Adolfa Hitlera a Hermanna Göringa. Poháněl ho řadový osmiválec o objemu 7,7 litru a výkonu 150 koní bez přeplňování. Volitelně mohl být vůz doplněn kompresorem, který zvýšil výkon motoru na 200 koní. Rozvor náprav byl 3,75 metru. Maximální rychlost byla 160 km/h. V roce 1938 byl Mercedes 770 nejdražší německý osobní automobil té doby, cena byla zveřejněna pouze jako „auf Anfrage“ (k dispozici na vyžádání). Vyrobeno bylo 88 automobilů řady W150

 

 

 

Reinhard Heydrich byl blízký spolupracovník Heinricha Himmlera, SS-Obergruppenführer a generál policie, šéf Hlavního úřadu říšské bezpečnosti a Bezpečnostní služby , prezident Interpolu v letech 1940–1942. Podílel se na perzekuci Židů a posléze se stal jedním z hlavních organizátorů holocaustu. Předsedal konferenci ve Wannsee, která uvedla do praxe tzv. Konečné řešení židovské otázky. Jako zastupující říšský protektor využíval politiku cukru a biče – sociální výhody dělníkům pracujícím pro potřeby Třetí Říše a zároveň brutální perzekuci vůči neloajálním lidem a nepřátelům. Českoslovenští výsadkáři vyslaní z Anglie v rámci operace Anthropoid na něj provedli 27. května 1942 atentát, na jehož následky po osmi dnech zemřel. V odplatě za jeho smrt zavedli nacisté krutá opatření známá jako druhá heydrichiáda a povraždili několik tisíc obyvatel Protektorátu. Na jeho „počest“ byla nazvána operace Reinhard, která prakticky vyhladila židovské obyvatelstvo Polska.

 

Model Mercedes-Benz 500K – W29 (1934 – 1936)

Mercedes-Benz 500K stál na konvenčním, samostatném rámu, ovšem vynikal nezávislým zavěšením všech kol modifikovaným z řady W22. Přední kola spočívala na párech lichoběžníkových závěsů a ta zadní na výkyvných poloosách, všechna pak byla doplněna vinutými pružinami. Většina vozů byla opatřena sedmnáctipalcovými drátovými koly Rudge Whitworth a velkými světlomety zapojených do 12V elektrické soustavy. Brzdy sice ještě měly bubny na všech kolech, ale byly ovládány kapalinovou soustavou doplněnou podtlakovým posilovačem Bosch. O pohon modelu Mercedes-Benz 500K se staral řadový zážehový osmiválec. Zachoval si však vrchové plnění OHV s jedním sacím a jedním výfukovým ventilem pro každý válec i jediný, byť dvojitý karburátor. Na motoru byl použit mechanický kompresor Roots a motor s ním dosahoval výkonu až 163 koní. Při plném využití výkonu motoru se doporučovalo po minutě nechat kompresor tzv. vydechnout. To z toho důvodu, že oleje v té době nedosahovali takové kvality jako dnes a mechanické části byly více namáhány. Heydrichovi toto vozidlo bylo předáno po Adolfu Hühnleinovi.

 

 

 

Hermann Göring byl německý nacistický politik a válečný zločinec. Původně letec, pak poslanec a předseda říšského sněmu. Zakladatel gestapa, ministr letectví, vrchní velitel Luftwaffe a zástupce Adolfa Hitlera po většinu druhé světové války. Na konci války byl zatčen v Obersalzdorfu Spojenci. Během Norimberského procesu byl odsouzen k trestu smrti, vykonání rozsudku ale unikl a spáchal sebevraždu.

 

Mercedes 540K – W24 (1936 – 1939)

Automobil byl vyráběný pouze na zakázku a byl nástupcem Mercedesu 500K. Měl moderní podvozek s nezávislým zavěšením všech kol pro co nejhladší jízdu a dostatečný výkon. Písmeno K v názvu značilo, že motor je osazen kompresorem. Řadový osmiválec o objemu 5,4 litru s dvojitými karburátory měl výkon 115 koní a kompresor Roots, který mohl být připojen ručně nebo automaticky při plném sešlápnutí plynu, zvedl výkon motoru až na 180 koní. Výkon byl přenášen na zadní kola přes synchronizovanou čtyř nebo pětistupňovou převodovku. Narozdíl od 500K mělo auto odlehčený trubkový rám odvozený od závodních aut „stříbrných šípů“.

V roce 1937 si Hermann Göring objednal 540K ve své oblíbené modré barvě.. Do výbavy objednal pancéřované boky a neprůstřelné sklo. Mercedes byl přezdívaný Blue Goose „Modrá Husa“ a Göring byl často fotografován v autě.

 

 

 

 

Article by Pavel Chvaty

Zdroj : wikipedia, auto.cz, cargold.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *